תפקודים ניהוליים חלק ב

תפקודים ניהוליים חלק ב’- תפקודים ניהוליים וארגון

כאמור, תפקודים ניהוליים הם אותן יכולות מוחיות שעוזרות לנו ללמוד, לתקשר עם הסביבה ולהתנהל בצורה יעילה בחיי היומיום שלנו, וביניהן:

יכולת ארגון, תכנון וביצוע פעולות
ניהול עצמי – יכולת סבלנות ואיפוק, ניהול זמן בצורה יעילה
מוטיבציה – היכולת להתמיד בביצוע מטלות 
קבלת החלטות- היכולת לתעדף, להחליט ולפתור בעיות
ויסות רגשי היכולת לנהוג באיפוק, לשלוט בתגובות.

זיכרון עבודה – היכולת לקלוט ולעבד מידע חדש.


האם יש קשר בין הפרעת קשב וריכוז לתפקודים ניהוליים?

התשובה היא שכן, אך לא בהכרח. מדוע? אחד מהמאפיינים המרכזיים, הן של הפרעת קשב והן של קשיים בתפקודים ניהוליים, הוא קושי בארגון. במילים אחרות: אנשים עם קשיי ארגון, המגלים קשיים בתפקודים ניהוליים אינם בהכרח סובלים מהפרעת קשב.

מה שחשוב לדעת הוא שקושי בהתארגנות, בין אם הוא סימפטום של תפקודים ניהוליים ליקויים, ובין אם הוא סימפטום של הפרעת קשב, מעיב על ההתנהלות היומיומית, שכן הוא ייתן את אותותיו ברב תחומי החיים. לצורך המחשה, נתייחס לפעולה הרוטינית של ההתארגנות בבוקר לקראת היציאה לעבודה/ ביה”ס, פעולה הכוללת סדרת מטלות שיש לבצען לאחר הקימה (כגון, להתלבש, לצחצח שיניים, לשתות/ לאכול, לקחת מפתחות, תיק). 
ילד עם קושי בארגון יתקשה להסתדר בבוקר בכוחות עצמו ויהיה זקוק לעזרה ו/או לתזכורות חוזרות ונשנות מצד ההורים. גם אז- קיים סיכוי סביר שבסופו של דבר, משהו יישכח בבית, או שהוא יאחר לביה”ס.

וגם לאחר שסופסוף הגיע? הקושי, ככל הנראה ימשיך ללוות אותו גם שם, בשיעורים, ואפילו בהפסקות. ומדוע?

ילד עם קשיי התארגנות יתקשה לצפות את ההשלכות העתידיות שיש להתנהגויות שונות. מיומנויות חברתיות שנראות לכאורה פשוטות, כגון: שיתוף פעולה, איפוק, הקשבה וכדומה מהוות את עיקר הקושי וגורמות לפגיעה במערכות יחסים.

תפקודים ניהוליים וארגון

ובסופו של יום לימודים? גם אם הצליח לעבור אותו “בשלום” באופן יחסי, נאלץ הילד להמשיך ולהתמודד עם ההשלכה של הקושי, שהיא אולי המשמעותית ביותר: תחושת התסכול והכישלון הנובעת מהפער בין הרצון והכוונה, לבין הביצוע בפועל. זוהי, ללא כל ספק, ההתמודדות הקשה ביותר!

נשמע לכם מוכר? אם כן, אתם וודאי שואלים את עצמכם האם ניתן להקל על הילד? 
התשובה היא שכן! התערבות חיצונית ויצירת סביבה מקבלת ומבינה של הקשיים בהחלט יכולה להקל.


מעוניינים בטיפים ועצות?

073-7274300

 כתבת המשך: טיפים ועצות מועילות להורים