הורות בצל הקורונה עצות מעשיות להורים

בשבועות האחרונים התערער המצב הבריאותי בארץ ועימו התערערה גם שגרת חיינו. 
רוחות המלחמה בנגיף הקורונה מנשבות באוויר ואיתן גם תחושות של מתח ודאגה. בדיוק כמונו המבוגרים, כך גם ילדנו, מתקשים להסתגל למציאות החדשה שנכפתה עליהם. כל שינוי מעורר חרדה במידה מסוימת, במיוחד כאשר מדובר בשינוי משמעותי ושלילי. בשונה מאיתנו המבוגרים, ילדים לא תמיד יודעים לפרש את המתרחש ומתקשים לבטא את מצוקותיהם באופן מילולי. 
החלטתי לרכז, עבורכם ההורים, מידע חיוני אשר מתבסס על שאלות ודילמות נפוצות שעלו בשיחות שקיימתי לאחרונה עם הורים. אני מקווה שיוכל להיות לעזר, לכל הורה באשר הוא הורה, בימים טרופים אלו.


מצבי חרום בצל הפרעת קשב

הורים רבים לילדים עם הפרעת קשב מדווחים על החרפה והעצמה של התנהגויות האופייניות למזגו הבסיסי של הילד, כגון התפרצויות זעם, ביטויי אלימות פיזית ומילולית כלפי בני המשפחה (ובעיקר כלפי האחים הצעירים), תזזיתיות ואי שקט, מלל בלתי פוסק, ויכוחים, חוסר סבלנות ו”פתיל קצר”.

הפרעת הקשב כוללת מכלול מאפיינים. חלקם מקשים על התנהלות ותפקוד הילד בחיי היומיום, על אחת כמה וכמה במצבי חרום:

קשיים בסדר וארגון
– אחד ממאפייניה הבולטים של הפרעת קשב הוא נטייה גבוהה למוסחות. ילדים עם הפרעת קשב יהיו מוסחים מגירויים בסביבתם בעוד שמבוגרים או ילדים אחרים הנמצאים באותה הסביבה בדיוק, לא יבחינו בהם כלל. חוסר היכולת להתעלם מגירויים מקשה עליהם את ההתמודדות בכל הקשור בסדר וארגון. בהקשר זה, עבור ילדים אלו שגרה היא חיונית במיוחד, שכן היא מסמלת מערכת מסודרת קבועה שיש להם שליטה עליה, והיא ברורה וידועה מראש. מצב של חוסר ודאות הנגרם כתוצאה מהפרת שגרה עלול להיתפס בעיניהם כאובדן שליטה, מצב “כאוס” המעורר פחד עד כדי חרדה.


רגישות יתר– ילדים רבים עם הפרעת קשב הם גם בעלי רגישות יתר, ולכן חווים פעמים רבות את המתרחש בעוצמה חזקה יותר מכל אחד אחר. למשל, כשברקע פרשן בחדשות באמצעי התקשורת מדבר על הדאגה סביב התפשטות הווירוס. ילדים אלו יחוו את הבשורה באופן אישי. ואם זה לא מספיק- הם גם יבחינו במתח או אי שקט אצל ההורים, גם כאשר לא נאמר להם דבר והשגרה כביכול נמשכת.

קושי בתהליכי עיבוד מידע– אצל חלק מהילדים עם הפרעת קשב נבחין בקושי בתהליכי עיבוד קוגניטיבי או רגשי. במקרים אלו הם לעיתים יתקשו להבין את משמעות האירועים או לתכלל את המידע, כלומר יחושו את המתח והלחץ הסביבתי, בלי יכולת להבין מה קורה. מצב זה מעורר חרדה אף הוא.

מספר טיפים להתמודדות:

עצות מעשיות להורים

א. שילוב של רגישות וסמכות- השתמשו בתקשורת מקרבת- פנו יותר זמן לשיחה עם הילד, הקשיבו לו. עודדו אותו לדבר על רגשותיו ושתפו גם אותו ברגשותיכם. זכרו כי ילד עשוי לבחור בהפרעת התנהגות כדי להימנע מהתמודדות עם המחשבות המעוררות חרדה. לצד זאת, הקפידו לשמור על גבולות הבסיס. הבהירו בצורה שלא משתמעת לשני פנים כי לא תתאפשר חצייה של “גבולות אדומים”. התנהגות מסכנת, כגון אלימות, היא אסורה! במקרה של חציית גבולות אלו, אל תהססו להשתמש באמצעי ענישה. עם זאת הקפידו לבחור באמצעי ענישה סבירים ולא מוגזמים, כאלה שהילד יכול לעמוד בהם במציאות הנוכחית.
1. מסגרת יום ולילה (כולל שעת יקיצה ושעת כניסה למיטה)
2. סמכות הורה
3. מניעה של התנהגויות סיכון
זכרו! גבולות ושגרה משרים ביטחון. יישום הגבולות לצד התקשורת האמפאטית, יכולים להפחית את תחושת החרדה באופן משמעותי.

ב. שמירה על שגרה: על אף הקושי, חשוב להשתדל לשמור על שיגרה קבועה. כלומר, סדר יום קבוע פחות או יותר, שיש בו זמני קימה והירדמות קבועים ככל הניתן, ומשולבות בו פעילויות כמו עזרה למבוגרים בהכנת הארוחות, בארגון הבית, בסדר ובניקיון, זמנים מתוכננים למשחק, לפעילות ספורטיבית, להרפיה ואף ללמידה. עודדו את הילד לשמור על קשר עם חבריו, גם אם מדובר בתקשורת וירטואלית. שיחות טלפון הן אפשרות מועדפת. ההקפדה על סדר היום ומילוי החובות השגרתיות מקלות על הילד.

ג. תיווך בעיבוד המידע: תמלול המתרחש: כאמור, לילדים עם הפרעת קשב קושי בארגון. לעיתים הם מתקשים גם בעיבוד מידע ולכן זקוקים לתיווך שלכם. החזירו את הרצף ע”י קישור העבר ההווה והעתיד. לדוגמא: המציאות העכשווית מחייבת אותנו לנהוג בדרכים מסויימות, אולי היא תארך זמן רב, אולם בסופו של דבר, מתישהו, בעתיד, הכל יגמר. עודדו את הילד לשאול שאלות על המצב והסבירו לו את המתרחש במילים פשוטות וברורות בהתאם לגילו.

ד.תכנון משותף: נסו לצמצם ככל האפשר את תחושת חוסר הוודאות. גם אם המצב אינו מאפשר יציאה מהבית, שבו עם הילד ותכננו, יחד איתו, את סדר היום. ערכו טבלה עם כל ימות השבוע. רשמו את הפעילויות המתוכננות למחר או לימים הבאים. תיחמו אותן בשעות (לדוגמה, 9:00-10:00 זמן לקימה, צחצוח שיניים, התלבשות וארוחת בוקר, 10:00-12:00 צפייה בטלביזיה/ מחשב, 12:00-13:00 פעילות בישול/ אפייה משותפת במטבח)

מאחלת לכולנו חזרה מהירה לשיגרה

ועד אז, מוזמנים לפנות אלי עם שאלות/התלבטויות/דילמות

בטלפון: 073-7274300