קריאת ההגדה

שִׂמְחָה רַבָּה, שִׂמְחָה רַבָּה, אָבִיב הִגִּיעַ, פֶּסַח בָּא!

קריאת ההגדה

שִׂמְחָה רַבָּה- האמנם? אצל חלק מהילדים ההתרגשות והשמחה לקראת ליל הסדר המתקרב ובא מהולה בחששות ודאגה. הישיבה המשפחתית סביב שולחן החג והקריאה המשותפת בהגדה, היא בבחינת אתגר לא פשוט עבור ילדים אשר קריאתם אינה שוטפת. מעבר לאתגר שמהווה הקריאה עצמה, הם נאלצים להתמודד עם אתגר נוסף, מורכב בכמה מונים מקודמו: חשיפת הקושי לעיני כל. וכך, בזמן שרובנו יושבים נינוחים, מפטפטים זה עם זו ונהנים מאווירת החג המשפחתית, מוחם טרוד במחשבות אחרות לגמרי…..

“מתי יגיע תורי לקרוא?”

“מה יהיה אם דווקא אני אקבל את הקטע הכי קשה לקריאה?”

“ומה אם יצטרכו לתקן אותי כל הזמן?”

“מה הם יחשבו עלי?” בגילי אני הרי כבר אמור לקרוא טוב”

“מעניין איך דני קורא…”

“איזו בושה אם יגלו שגיא הפצפון הזה, שאפילו עוד לא סיים כיתה ב’, קורא יותר טוב ממני?”

“מה זה יעשה לאמא ואבא שלי?” הם בטח יתביישו בי….

“נו….שיגיע תורי כבר ואגמור עם זה…..”

“אוי לא…. יש מצב שהתור יגיע אלי לקריאה נוספת?”

הבשורה הטובה היא שהסיטואציה המתוארת היא ממש לא כורח המציאות. תפקידנו כהורים הוא פשוט למנוע ממנה מלהתקיים. כיצד? מתכוננים מראש! קיימים פתרונות רבים. ריכזתי עבורכם מספר הצעות- תוכלו לבחור מבניהן את זו המתאימה לכם ביותר.

 

  • דבר ראשון, והחשוב ביותר: שאלו את הילד מראש אם הוא רוצה להשתתף בקריאת ההגדה. אם הוא אינו רוצה – אל תלחצו עליו. העבירו לו את המסר שזה בסדר. שלא כל אחד מרגיש בנוח לקרוא בקול רם. במידה והחליט שהוא אינו רוצה- חשוב ביותר שתעדכנו את מנחה הסדר מראש שלא יפנה אליו. וגם אם שכח ופנה- הזכירו לו ואל תביכו את הילד בניסיונות שכנוע מול כולם.
  • במידה וילדכם אוהב לשיר- שיר יכול להוות חלופה מצויינת לקטע קריאה.
  • למרות הקושי, ילדכם דווקא כן רוצה לקרוא? נהדר! הציעו לו לבחור מראש את קטע הקריאה מתוך ההגדה. תוכלו גם לכוון אותו לבחור בקטע שאינו מורכב במיוחד. שבו עימו כמה ימים קודם ועזרו לו להתאמן בקריאת הקטע הנבחר.

*מומלץ להביא אתכם את ההגדה ממנה קרא בבית, אז תוכלו גם לסמן בתוכה את הקטע.

*במקרה זה, עדכנו את מנחה הסדר על מנת שידע לפנות אל הילד בזמן הנכון. סדר הקריאה אינו חייב בהכרח להיות לפי סדר הישיבה. כדי לאפשר לילד לקרוא את הקטע שעליו הוא התאמן המנחה יכול לפנות כל פעם לאורח אחר סביב השולחן.
ועוד מספר טיפים לכלל הילדים ולאו דווקא לאלו המתקשים בקריאה:

  • קנו הגדות עם אותיות גדולות ומנוקדות, עדיף גם עם איורים. הגדות בהן הכתב בהן קטן וצפוף מקשה על הילד לעקוב.
  • שתפו את הילדים בהכנות, תנו להם תפקידים (לסדר את השולחן, לעזור עם האוכל, להכין משחקים לילדים..)- אפשרו להם להרגיש שהם שותפים. אל תפחיתו בחשיבות העניין. יש לכך ערך רב מבחינת תחושת המסוגלות העצמית שלהם.

קריאת ההגדה

…ושיהיה לכולנו חג שמח!

נילי (רוזנטל) מנור
מאבחנת דידקטית
מומחית ללקויות למידה
מנהלת מרכז קשובים הוד השרון