הנה זה בא החופש הגדול

בעוד שילדינו נרגשים ושמחים לקראת חופשת הקיץ ההולכת וקרבה, עבור הורים רבים, תקופה זו אינה מסמלת תקופת רגיעה, אלא להיפך- החופש הגדול מזמן להורים אתגרים רבים. מתוך כך, קבלו מספר עצות שתסייענה לכם להתכונן לחופש הגדול, לעבור אותו בשלום ואפילו ליהנות ממנו
1. שמירה על שגרה וגבולות ברורים
כל הילדים מתפקדים טוב יותר במצב של שגרה. קל להם יותר כשהם יודעים מה מצופה מהם, כיצד עליהם לנהוג ומה עתיד לקרות. ילדים בעלי קשיי קשב זקוקים למסגרת ברורה וידועה מראש יותר מכל ילד אחר. השתדלו לשמור על גבולות ברורים המותאמים לילדכם גם במהלך החופשה. ייתכן שהגבולות ישתנו בשל החופש (כך למשל – שעת השינה יכולה להשתנות) אך לכל ילד, בכל גיל, חשוב שיהיו גבולות ברורים. הקפידו, ככל הניתן, על סדר יום קבוע וברור (למשל שעת שינה קבועה, ארוחות מסודרות, פעילויות שגרתיות ועוד). ודאו שילדכם יודע ומכיר את סדר היום גם להמשך השבוע. לשם כך ניתן ליצור מערכת שעות שבועית שתתלה במקום מרכזי בבית.

הנה זה בא החופש הגדול

2. תכנון תכניות מראש
תכנון תכניות מראש מקל על תחושת חוסר הידיעה של “מה נעשה היום”.
חשוב לדעת – תכנון פעילויות אין פרושו סדר יום מלא בכל עת! אינכם אמורים להפוך ל”ספק שעשועים” למשך 24 שעות ביממה. בהחלט ניתן, ואפילו כדאי, לאפשר לילד להעסיק את עצמו, וכן… אפילו להשתעמם קצת.

3. הקפידו על שימור הקשר ומפגשים עם חברים
ילדים רבים יעדיפו לבלות את חופשת הקיץ מול מסך המחשב או הטלוויזיה, ובכך הם מתנתקים מחברת בני גילם למשך תקופה ארוכה. שמירה על קשר עם חברים הינה חשובה, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בילדים החווים קשיים חברתיים בביה”ס. חופשת הקיץ היא הזדמנות לפתח ולבסס קשרים חברתיים. עבור ילדים בגילאים צעירים, מומלץ לתכנן מראש מפגשים עם חברים. אפשרו לילדכם לבחור את מי שמתאים עבורו.

4. פנו את הזמן לפעילות כיפית אחד על אחד
לימודים, שיעורים, מבחנים, הישגים, מעיבים על מערכת היחסים בין ההורים לילדים. ראו את החופש כהזדמנות לחזק את הקשר עם ילדכם בימים רגילים. עם הילדים הצעירים תוכלו ליזום פעילויות שבדר”כ אינכם נוהגים לעשות יחד.

הנה זה בא החופש הגדול

5. מצאו דרכים להתאוורר ולנוח – עם הילדים ובלעדיהם
השגרה שלכם, בניגוד לזו של הילדים, ממשיכה בדרך כלל – אתם ממשיכים להיות האחראים על ניהול הבית וביצוע עבודתכם. על שגרה זאת מתווספים כעת, למשך חודשיים שלמים, גם תחומי אחריות רבים ונוספים. מתוך כך, עם תחילת החופש הגדול חשוב למצוא דרכים למנוחה שלכם ולפנות לעצמכם זמן מראש. כדאי ליצור דרכי התאווררות עם הילדים וכן בלעדיהם. כך למשל, ניתן לקבוע חופשה של המשפחה המורחבת או של קבוצת חברים עם ילדים, שתאפשר לילדים לשהות עם בני משפחה או חברים נוספים ותספק לכם חופש מסוים מהילדים. מנגד, כדאי לתכנן חופשה שלכם ללא הילדים ולדאוג לסידור עבורם. בכל הנוגע לדרכי אוורור עבורכם, מומלץ בחום לשתף פעולה עם אחרים ולא לחשוש לבקש עזרה: קבעו מפגשים לילדיכם עם חבריהם בכל פעם בבית של חבר אחר ובהשגחת הורה אחר; בקשו מבני משפחה פנויים לקחת את הילדים לפעילות שוברת שגרה או לעזור לכם ביום קבוע במהלך השבוע; היו אקטיביים והציעו להורי החברים של ילדכם לצרף את ילדם לפעילות שתעשו עם ילדכם (במרבית המקרים בפעם הבאה שהם יתכננו פעילות עם ילדם הם יציעו לכם לקחת את הילד שלכם) ועוד.
6. היה נכון!  (הכינו “תוכנית מגירה”)
למרות הניסיון לשמור על שגרה, החופש הגדול כולל בתוכו תמיד שינויים בתכנון סדר היום והתוכניות. ילדים עלולים לריב עם חבריהם ולא לרצות להגיע למפגשים שנקבעו מראש, הבריכה עלולה להפוך למקום פחות אטרקטיבי אחרי כמה ביקורים, ילדים נוטים להיפצע יותר בחופש הגדול ולמצוא עצמם מושבתים ולא תמיד החופשה המשפחתית שתוכננה תצא לפועל. לכן כדאי לתכנן מראש תוכניות מגירה – מצאו, קנו או המציאו משחקים, חומרי יצירה וחוברות עבודה, וודאו שיש לכם סרטים וספרים לילדים בהישג יד, צרו לעצמכם רשימת פעילויות שקיימות במהלך כל החופש וניתן לבחור ללכת אליהן בהתרעה קצרה ועוד. אם תצרו עבור כל שבוע תוכנית מגירה אחת או שתיים – ככל הנראה שהחופש כולו יראה קצת יותר טוב. החופש הגדול מזמן אתגר גדול להורים, אך גם הזדמנות להיות עם הילדים שלכם בצורה שונה, לבלות איתם, למצוא זמן איכות, להכירם לעומק, לגלות שינויים מהשנה האחרונה. זה הזמן להתכונן היטב ולהפוך את הקיץ הזה לנעים הרבה יותר עבורכם ועבור ילדיכם!

7 . וכשמדובר בילדים בוגרים… שימרו על איזון בין השגחה לאוטונומיה!
נסו למצוא את האיזון הנכון (והעדין!) בין השגחה והצבת גבולות, לבין אוטונומיה: התעניינו במתבגר, פנו לעצמכם זמן לשהות עמו ולבלות יחד עמו (גם אם הוא אינו נלהב מהעניין), שאלו אותו שאלות וודאו שאתם מכירים את שגרת יומו ומהלך ימיו גם בחופש. בנוסף, הבהירו את הגבולות והמטלות הנדרשות ממנו במהלך החופש – אם למתבגר אין תחום אחריות בבית (ניקיון החדר שלו, אחריות על פינוי מדיח הכלים וכדומה) – זה זמן טוב להנחיל כזה. וודאו שכבר בתחילת החופש, אתם מבהירים למתבגרים שלכם את הגבולות החדשים וגם את החופש שאתם מעניקים לו, ואת המחירים שיגבו ממנו במידה ולא יעמוד בכללים שהצבתם או יפעל באופן שמסכן את עצמו או אחרים.

נילי (רוזנטל) מנור, מומחית ללקויות למידה, מאבחנת דידקטית ומרצה באגודת ניצן מנהלת מרכז קשובים, הוד השרון

רוצים לדעת עוד? צלצלו:

073-7274300